SOinfo > Stop medijskom mraku

Do sada se više od 80 medija i nevladinih organizacija, kao i više od stotinu pojedinaca, priključilo grupi protiv medijskog mraka, kako bi zajedničkim aktivnostima krenuli u borbu za slobodu medija u Srbiji.
“Pozivamo sve medije i organizacije da u četvrtak, 28. septembra, zajedničkom akcijom ukažu na postojanje medijskog mraka u Srbiji. Svi mediji, portali, veb stranice organizacija, društvene mreže građana i građanki koji se pridružuju ciljevima ove inicijativne grupe će u podne zamračiti ekrane ili tokom tog dana obeležiti svoja štampana izdanja crnim znakom koji simbolizira medijski mrak sa kojim se već godinama suočavamo u Srbiji”, navodi se u zajednickom saopštenju.
maka
@ Uto, 26.09.2017. 18:05
maka
pratim danima ova prepucavanja oko navodnog medijskog mraka, al ne pročitah ni slova o Javnom servisu RTS -u, msm, gde sada da strpamo njega, na koju "zaraćenu stranu"...

Po nekom pravilu, gde bi trebala i Srbija da bude ako je zaista reč o medijskom mraku, u svim diktatorskim režimima, jedno od glavnih uporišta takvog režima jeste upravo Državna TV kako se to "tamo" naziva, a pandam u nas je tzv. Javni servis.
Dakle, nešto ovde baš ne štima, ili meni bar nije najjasnije, kakav je to mrak, ili o kakvom mraku se priča ako najgledanija TV kuća, Javni Servis, nije pod direktnom kontrolom vlasti !!!

Šta više, na čelu Javnog servisa imamo jednog od najžešćih oponenata sadašnje vlasti koji je isto tako okružen ništa manje od sebe deklarisanim opoziciono "naoštrenim" novinarima i glavnim urednicima, a kad tako pogledamo stvrai i stvarnost, o kakvom se onda medijskom mraku uopšte radi

Prema tome, ako u državi vlast poveri Javni servis, koji uzgred plaćamo svi mi, pa i glasači koalicije koja čini vlast, u ruke opozicije, može li se onda argumentovano govoriti o nekakvom medijskom mraku ili je po sredi nešto sasvim drugo...
A to drugo može da bude štošta, a meni se kao laiku čini da, bar za sada, nema ideje vodilje koja bi bila kakav takav pandam sadašnjim strankama na vlasti, a kojima se u vršenju te iste vlasti zaista štošta može prebaciti, posebno lokalna politika koja za državnom kaska dve svetlosne godine...

Možda grešim, a sve mi se čini da sam više u pravu nego li u zabludi 
Kobra
@ Čet, 28.09.2017. 22:58
RTS je mrak. Kad bi oni ugledali svetlo i prihvatili standarde istinskog javnog servisa - politikanstvo bi u iznenađujuće kratkom roku prestalo da bude dominantno, jer bi u prvi plan upalo „stanje društva” za koje su oni odgovorni. Potom bi ozbiljan sistem javnog servisa zaštitio prave medije, pomogao u suzbijanju medijskog korova i doprineo samoregulisanju medijske scene. Sve to bi omogućilo da deo marketinškog budžeta, bez posrednika i provizija, prelije van Beograda, do lokalnog nivoa i da život, bez upliva politike, postane podnošljiviji i u provinciji. 
Kvalitetan RTS bi poveo bitku za istinu, uskraćujući „politici” prostor u kome prodaje svoju bahatost. Dobar javni servis bi primorao „politiku” da odgovora za svoje postupke... 
Nažalost dok svest RTS-a ne bude odmakla od kvalifikacije „državna televizija” imaćemo situaciju kakva je danas, da protest više od sto medijskih subjekata ne bude čak ni pomenut na programima javnog servisa. Mrakčina :(  
savamajstor
@ Pet, 29.09.2017. 03:45
savamajstor
ja sam Savo govorio o činjenici da je vlast, kakvom je god ko smatrao, na čelo RTS-a ipak imenovala sebi NEnaklonjenog Bujketa, koji je do imenovanja bio "žući" i kritičniji prema toj istoj vlasti od samog Šutanovca...
Nigde u svetu nema primer da je jedna diktatorska vlast prepustila tako važan medij poput Javnog servisa svojim oponentima, što svakako govori samo za sebe.

E sad, šta se to desilo sa Bujketom u međuvremenu, zašto RTS nije drugačiji ili onakav kakvim ga opozicija priželjkuje, verovatno postoje razlozi...
Ja sam više nego uveren da Bujošević nije preko noći postao simpatizer SNS, a takođe sam uveren da je dosta stvarnih činjenica koje ni RTS nije u stanju da prenebregne, da prećuti, da sakrije, a to je očigledan napredak Srbije na MAKRO planu...
Sasvim je druga stvar što taj korak izostaje na lokalu, a to već zavisi od ljudi koji su zaduženi da brinu o lokalnim problemima, da stvaraju uslove za razvoj lokalne zajednice, A TU SMO POTPUNO U DEFANZIVI, ali totalno...

Nije u Srbiji baš toliki mrak Savo, koliko je odsustvo odgovornosti ljudi koji treba i mora da brinu o svojoj sredini, o svom gradu, o svom selu...

I završići ovu prepisku po običaju o mom Kljajićevu i svemu onom što se pred očima svih nas urušava svakodnevno, a za to nam nije kriv ni Beograd ni Brisel ni blo ko drugi već mi sami i naši bajni ili takozvani predstavnici, počev od lokalne skupštine pa do pokrajine... a slobodno bih rekao i do republike, jer od dana imenovanja, te ljude sve ređe i ređe viđamo...

Šta reći kad Vam se pred očima urušava jedan rekreacioni centar u koji smo uložili sve što smo imali ( imate temu o tome u slici i reči )
Ili šta reći kad nam dečije Zabavište nije okrečeno 13 godina a dvorište prepuno odbačenih igala i špriceva... pa jel nam i za to kriv RTS ili kakav mrak, ili pak treba da mrdnu guzicu i odbornici i poslanici čije su kuće bezmalo u komšiluku...

Da ne odem od teme, ne slažem se da je ovde bilo kakav mrak, pre će biti da je jedna opšta frustracija u pitanju, i apsolutna apatija i nespremnost ljudi da se aktiviraju, da uzmu učešće u javnom životu, da kritikuju sve što nije dobro, ali i pomognu da probleme rešavamo...
Kobra
@ Pet, 29.09.2017. 08:47
Glas Amerike
savamajstor
@ Pon, 02.10.2017. 01:39
savamajstor
Mrak je i to ozbiljan... Da bi se to videlo treba izaći iz palanačkih okvira... Malo procunjati okolo - u druge varoši (a ne samo po Klajićevu). RTS je definitivno upalio - MRAK. Ne prenose se dešavanja po državi kad god narod diže glas. Nemamo informacije - jednostavno se prećute. Zar to nije MRAK? Ne dozvoljava se ikakvo iskazivanje nezadovoljstva - pogotovo prema vlasti. Bujošević radi po nalogu vlasti (njemu je svejedno koje). Da li iz straha, interesa ili ubeđenja - nebitno je, ali nema novinarske etike. Da se zna sve šta se dešava oko nas, a ne samo da li je neka starleta obukla tanjge ili nije. Roze ili crne...
kooobac
@ Čet, 05.10.2017. 18:33
kooobac
Malo procunjati okolo - u druge varoši (a ne samo po Klajićevu).
kooobac
nije baš da moraš biti zajedljiv, a i dalje ne shvataš šta sam hotio napisati...
Pa eto, sećamo se i tog dana kad je izabran Bujke, a gotovo da niko nije tipovao na njega jer je bio baš ono druga strana vlasti, pa taman posla da on bude na čelu RTS... eto desilo se, i šta
I šta sad, nevalja ni Bujke ni sve ono oko njega   z

znači li to kobče da nema toga koji bi bio dovoljno dobar da ne dozvoli mrak, ali je ipak u pitanju nešto drugo, da ni Bujke nije u stanju uraditi ono što opozicija ne ume sama ( ako opozicije uopšte ima, obzirom da je prelazni rok i dalje aktuelan )
Kobra
@ Pet, 06.10.2017. 12:27
Bujke je po dolasku na čelo RTS-a već bio promenio dres. A da ne valja ni on, ni oni oko njega - Ne valjaju. To što opozicije nema (kilava, jalova, nedefinisana, samozadovoljna...) samo olakšava održavanje MRAKA. Ali da je Mrak - Mrak je...
kooobac
@ Pon, 09.10.2017. 14:19
kooobac
Odgovor na temu Premeštanje teme