Život > Povodom teksta o "budućim IT stručnjacima"

Ovaj tekst me je naveo na razmišljanje zbog gomile nelogičnosti...Da krenem:
Prvo, Gimnazija do petka prima prijave, organizuje prijemni a o tome su obavešteni samo učenici sa teritorije NAŠE školske uprave. Zašto je to tako? Dosta somborskih osnovaca nastavlja školovanje u matematičkoj gimnaziji u Novom Sadu recimo. Zašto su sada novosadski i ostali osnovci uskraćeni za mogućnost školovanja u Somboru? Ok, ministarstvo po mojim saznanjima, a danas je 18. maj, još nije izdalo informator za upis pa je i na njima krivica...
Drugo, Gimnazija već duži vremenski period subotom sprema učenike za polaganje prijemnog ispita, neku odabranu grupu valjda. Da li su oni sad u prednosti u odnosu na ostale koji su za ovaj smer tek sad saznali?
I na kraju, stalno se potencira kako učenici Gimnazije osvajaju puno nagrada iz računarstva i programiranja. Pa bi bilo zanimljivo proveriti kako su bili plasirani na zvaničnim takmičenjima koje organizuje Ministarstvo, i uporediti recimo sa učenicima Tehničke škole...

I da ne ispadne na kraju da nisam za otvaranje ovog smera...ne, dobro je što se smer otvara ali je loš način kako se to radi...

PS. I naravno da niko od njih neće ostati u Somboru jer će na studije ići u veće gradove odakle nemaju potrebe da se vrate, a i da se vrate gde bi radili?  Možda "freelance" što za Grad ne znači baš mnogo...

poruka menjana pre 2 meseca
dragance80
@ Čet, 18.05.2017. 22:37
dragance80
Pošto sam upućena u problematiku, odgovaram na temu:

• Konkurs za upis nije bio objavljen, samo je dobijena usmena potvrda od ministarstva. Svi umeju čitati, poruka je šerovana na sve moguće strane, stoji i na sajtu škole pa ko hoće, može da se prijavi
  • Postupak za dobijanje smera je dugotrajan, anketirani su učenici sedmih i osmih razreda SVIH škola u opštini i ta anketa tj. njeni rezultati su priloženi uz molbu
  • Grupa koja pohađa pripremnu nastavu nije tajna niti odabrana, poziv su objavile i Somborske novine, sajt, Facebook, održan je roditeljski sastanak sa zainteresovanim roditeljima. Profesori zajednički rade pripreme od januara, potpuno besplatno a nije se čak ni znalo da li će smera biti. Mislim da je ovo u današnje vreme kada roditelji na hiljade dinara daju za engleski, balet, tenis fudbal, jogu, dekupaž... nastavi niz pohvalno a ne za javnu prozivku
  • I na kraju, najinteresantnije od svega... rezultati! Naravno da se nalaze na sajtu Društva matematičara Srbije i ko želi može lako da ih nađe. Mnogo sreće onima koji među prvih 10 plasiranih u Srbiji nađu učenika iz neke druge škole iz okruga. Koga mrzi da traži, priložena je tabela na osnovu koje je, da se ne zamajavamo, smer dobijen!
2 Postignuti rezultati na takmicenjima.xls
Gimnazijalka
@ Pon, 22.05.2017. 19:14
Očigledno se osećate lično prozvanim, ipak ja pišem od jednim problemima a Vi odgovarate o nečem sasvim drugom.
Sve osim Konkursa za upis nije zvanična informacija. Tačno je da svi umeju čitati ali budući da se radi o novom smeru "šerovanje" nije dovoljno. A to što stoji na sajtu škole je još manje bitno jer evo ja ga nikad nisam pogledao...
Što se pripreme za prijemni tiče, ja pričam o prednosti koju oni dobijaju u odnosu na one koji ne dolaze na pripremu jer ne znaju o tom smeru ili nisu u mogućnosti (još jednom razmislite da li je facebook validan izvor informacija), a Vi pričate o novcu. O mom pitanju niste odgovorili...
Tako da pričamo o različitom, i verovatno smo oboje u pravu. Sledeće godine će biti drugačije. Ideja je dobra ali realizacija prvog upisa upitna...

I na kraju što se rezultata tiče, Bubble Cup doživljavam kao veoma nebitno takmičenje koje Vi stalno potencirate...sama kvalifikacija na to takmičenje nije uspeh o kome se treba pričati jer se zadaci rade od kuće i može ih rešiti bilo ko...
dragance80
@ Uto, 23.05.2017. 08:08
dragance80
Naravno da se osećam lično prozvanom jer mi je više muka od neosnovanog blaćenja škole koju sam završila i  ja i moja deca i kasnije upisali i studirali ozbiljne fakultete. Nije ni malo slučajno da je opštinski učenik generacije iz  Gimnazije, niti su ovi rezultati slučajnost ( kao što vidite, deset godina je u pitanju)
To što Vi ne priznajete neke rezultate ok, to je vaše pravo, ali ostale škole nemaju ni takve. Uostalom, dovoljni su i oni sa zvaničnih takmičenja gde se zadaci rade na licu mesta, mada ne znam odakle Vam ideja da se finale Bubble cup-a radi od kuće. I ove godine su osvojili dve druge nagrade na državnom takmičenju.
Što se obaveštavanja tiče, ko je hteo da sazna, saznao je, mislim da je sajt škole koju želiš da upišeš najrelevantniji izvor informacija kao i sama škola čija su vrata uvek otvorena!

Majka budućeg softverskog inženjera
Gimnazijalka
@ Uto, 23.05.2017. 11:51
PS  Upravo videla na sajtu Društva matematičara Srbije III nagrada na Srpskoj informatičkoj olimpijadi- rame uz rame sa Matematičkom gimnazijom - malo li je?
Gimnazijalka
@ Uto, 23.05.2017. 12:44
Drago mi je što je naša gimnazija dobila ovaj smer, jer je IT sektor budućnost tako da ne vidim ni jedan razlog za blaćenje ovog smera!

poruka menjana pre 2 meseca
Snupi
@ Uto, 23.05.2017. 16:28
Snupi
Snupi
Evo i ovde komentarise.Pa jeba ga ti tebe ima svadje ko zizljivog gra.Ima li koja tema da se ti ne umesas,razumem kad neko pokusava da se pravi pametan.Al za to postoji vreme koje je predvidjeno zakonom, a to se zove skolovanja.Mozda je kod tebe prohujalo sa vihorom pa se talenat naknadno javio al veruj mi takvih je puna Srbija koji samo pametuju, a nista ne resavaju u korist drustva.
Svemirac
@ Sre, 24.05.2017. 12:31
...mada ne znam odakle Vam ideja da se finale Bubble cup-a radi od kuće. I ove godine su osvojili dve druge nagrade na državnom takmičenju.
Što se obaveštavanja tiče, ko je hteo da sazna, saznao je, mislim da je sajt škole koju želiš da upišeš najrelevantniji izvor informacija kao i sama škola čija su vrata uvek otvorena!
Ponovo ja pišem o jednom a Vi o drugom. Ja pominjem kvalifikacije a Vi finale... ali dobro spinovanje je svuda oko nas iako nije baš primereno u ozbiljnom dijalogu.

Nijednog momenta nisam blatio školu, ne znam odakle Vam to !?

A ovo "ko je hteo da sazna, saznao je" je jedna potpuno nekorektna izjava u stilu današnje svakodnevne prepotentne i drske političke scene. 

Još jednom ću reći da je ovo prva generacija smera, koji je kasno otvoren, gde grupa učenika pohaća pripremu za prijemni bez zvanične informacije o smeru, i na kraju gde je rok za prijavu za prijemni prošao pre zvanične objave da smer postoji. To je PROBLEM !
Najveću odgovornost za to snosi Ministarstvo ali se i pristup uprave Gimnazije ne može zanemariti.

Da je korektno, nije. Da li će proći tako, hoće. Tako da mi o tome samo možemo ovde diskutovati...
dragance80
@ Sre, 24.05.2017. 14:17
dragance80
Nemam nikakve veze sa politikom, nastupila sam kao roditelj čije dete je bilo deo te gimnazijske programerske priče. Kvalifikacije ne može da radi bilo ko, kako Vi kažete jer 95% svetskog stanovništva može samo da gleda u  zadatke i plače. Zar stvarno mislite da njima kvalifikacije odradi komšija Pera ili profesor, pa onda odu u Beograd da se brukaju sa 0 bodova? Tu se ulaže veliki rad jer se deca ne takmiče samo sa drugima već i sa svojim granicama. Nagrade se dodeljuju prema broju osvojenih bodova a ne prema rangu tj. poretku. Sa osvojenih 50 bodova od 300 možeš biti rangiran kao prvi. ali ništa od nagrade.
Škola je preduzela sve što je mogla i unapred se angažovala kao da će smera biti i ne snosi ni najmanju krivicu za kašnjenje odgovornih ljudi u Ministarstvu. Nije mogla da da zvaničnu informaciju kad je nije bilo, samo nadu da će ovaj put odobriti upis. Ako ste roditelj čije se dete upisuje ove godine, pa valjda ste išli na roditeljske sastanke, razgovarali sa drugim roditeljima, decom iz komšiluka , čitali Somborske novine...
Ne razumem kako možete ostati neobavešteni u ovoj maloj sredini, čak je i rok za prijavu produžen baš zbog kašnjenja konkursa i o tome se pisalo.
Najviše od cele Vaše polemike me je pogodila ova rečenica

I na kraju, stalno se potencira kako učenici Gimnazije osvajaju puno nagrada iz računarstva i programiranja. Pa bi bilo zanimljivo proveriti kako su bili plasirani na zvaničnim takmičenjima koje organizuje Ministarstvo, i uporediti recimo sa učenicima Tehničke škole...
Jer mi je stvarno misterija zašto ova sredina koristi svaku priliku da makar malo pljucne po toj sjajnoj deci, ili makar kao Vi izrazi sumnju, jer Bože moj, ne mogu baš biti tako dobri, mora da je neka muljaža. Jesu, sjajna su deca, i lingvisti, hemičari, matematičari. pesnici. glumci... Treba ih podržati, sponzorisati, čuvati tu našu zajedničku tekovinu iz koje će izaći još mnogo velikih ljudi.
Amin. ne mogu više da se raspravljam  
Gimnazijalka
@ Sre, 24.05.2017. 17:06
I bolje jer ne pišete ništa osnovano.  Vama očito nije jasno da ovaj smer nije otvoren za decu iz Sombora negu svu decu !!!  A ta ostala deca ni ne znaju za njega a prijave su zatvorene... Oni nemaju roditeljske sastanke, razgovore, Somborske novine...

To je zapravo poenta cele priče...

Jako sam dobro upućen u temu, bolje nego Vi kao roditelj... Pogrešno i sujetno shvatate moje kritike. Ne omalovažavam rad i trud vašeg deteta nego sistem. Nikad nisam rekao ništa protiv njihovih uspeha nego govorio o tome da se stalno priča o dobrom smeru za Sombor a ističu se samo uspesi gimanzijalaca koji nisu jedini.

Imam osećaj da namerno ne želite da razumete ono o čemu pričam...

dragance80
@ Sre, 24.05.2017. 20:11
dragance80
Slazem se sa dragancetom
Cab driver
@ Čet, 25.05.2017. 14:26
A evo i rezultati. Poražavajući, složićete se... 

https://startit.rs/zasto-je-upis-u-informaticka-odeljenja-skandalozno-propao-i-kako-se-moze-popraviti/

@Gimnazijalka 
neighbor
@ Čet, 06.07.2017. 15:12
Odgovor na temu Premeštanje teme